Jump to content

Sladový květ:


Sladový květ je tvořen suchými kořínky naklíčeného ječmene – sladu získaného při hvozdění a při odkličování odsušeného sladu. Jeho barva bývá žlutohnědá, tmavší barva je důkazem připálení a tím i nižší hodnoty, s níž bývá spojena i nižší stravitelnost. Může obsahovat sladový prach (z leštění sladu), sladové slupky a úlomky sladu do 10 %.

Ve srovnání s obilninami má asi dvojnásobný obsah dusíkatých látek, v průměru 26 %, a o jednu třetinu nižší energetickou hodnotu. Obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6, kyselinu pantotenovou, nikotinamid, biotin, inositol, kyselinu p-aminobenzoovou, kyselinu listovou, Lactobacillus cassei factor, rhizopterin a dále vitamíny C, D a E. Z enzymů obsahuje sladový květ hlavně proteolytické a amylolytické enzymy.

Použití nachází zejména při výrobě krmných směsí pro dojnice, prasnice a selata. Z technologického hlediska výroby krmných směsí je nevýhodou hygroskopičnost a horší mísitelnost s ostatními komponenty, vzhledem ke své nízké specifické hmotnosti. Pro snadnější skladování a lepší uchovatelnost se vyrábí i granulovaný sladový květ.

Je to dieteticky vhodné a chutné krmivo. Mimo jiné působí aromaticky a zchutňuje krmné dávky, má příznivé účinky na laktaci.