Jump to content

Len - extrudovaný:


Semeno lnu setého obsahuje 30–45 % tuku a 22–27 % bílkovin. Má velmi příznivé dietetické účinky, je zvláště vhodné pro zvířata mladá, březí, nemocná a v rekonvalescenci. Lněné semeno obsahuje velice příznivé slizové látky, které potáhnou žaludek a střeva ochraným filmem a chrání sliznice před poškozením. Příznivě působí na sekreci mléka. Limitující aminokyselinou je lysin. Hlavními glykosidy jsou linamarin, neolinustatin a linustatin.

Před použitím je nutné tepelné ošetření, aby se zničil enzym lináza, který uvolňuje z glykosidů kyanovodík. Při větším zastoupení v krmné dávce má projímavý účinek. Dávky nad 5 % mohou mít nepříznivý vliv na růst zvířat. Donedávna se za hlavní škodlivý glykosid lněného semene pokládal linamarin, avšak rozhodující je obsah diglukosidů linustatinu a neolinustatinu.

Lněný tuk obsahuje převážně nenasycené mastné kyseliny (80–90 %), které tvoří kyselina olejová a linolová (25 %) a kyselina linolenová (60 %). Tradiční odrůdy lnu poskytují n-3, n-6 a n-9 kyseliny v optimálním poměru. Je to tedy cenný zdroj mastných kyselin, aminokyselin (zvl. lyzinu) a selenu. Má pozitivní vliv na kůži, srst, cévy a střeva.